Poprvé do školky - co všechno bude mé dítě potřebovat a co by mělo zvládnout
Hola hola, školka volá. Není snadné se od svého miláčka po letech nonstop péče odloučit, ale stejně jako je vaší povinností práce, čeká vašeho potomka jedna z jeho prvních velkých životních změn – nástup do mateřské školy. V našem článku vám poradíme, jak děti na tuto životní etapu připravit a vybavit.
Začátek docházky do školky je pro děti i jejich rodiče velkou životní změnou a prvním krokem k postupné samostatnosti a začlenění do kolektivu zpočátku neznámých dětí. Jde o velkou změnu, která s sebou přináší spoustu věcí, pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat, jako je:
- přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům
- vstup do neznámé budovy a třídy s jejím vybavením a hračkami
- vstup mezi cizí děti a dospělé
- komunikace s "novou autoritou" - paní učitelkou
- odloučení od rodičů
Jak dítěti pomoci zvyknout si na školku?
1) Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je, co se tam bude dít, jaké ho čekají radosti, ale že se mohou vyskytnout i těžkosti. Dítě za zvládnutý pobyt poté pochvalte a pozitivně ho motivujte. Vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo, naslouchejte mu, jaké má zážitky – informace si však nevynucujte.
2) Ujistěte ho, že mu věříte, že nástup do školky zvládne a nikdy školkou nevyhrožujte. Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat", „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude". Dítě nemůže mít rádo něco, co bere jako trest.
3) Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že je jediné, které neumí dojít na záchod nebo obléknout kalhoty.
4) Ujistěte dítě, že ho do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má své povinností - vy práci, vaše dítě školku.
5) Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu dítěti s jistotou řekněte, že odcházíte, ale také ho ujistěte, že se vrátíte. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.
6) Dejte s sebou dítěti něco známého, jako hračku, nebo plyšáka. Drobnost připomínající domov mu lépe pomůže překonat zábrany z nového prostředí.
7) Rozlučte se krátce. Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte. V případě pláče buďte přívětiví, ale rozhodní – neodcházejte narychlo ani rozčílení.
8) O možnostech adaptace dítěte si promluvte s učitelkou. Příliš dlouhý pobyt s dítětem ve školce nebo dlouhé loučení nebývá tím správným krokem. Dítě musí být ubezpečeno v tom, že je máte rádi, i když jste je dali do školky.
9) Komunikujte s učitelkou. Možná se tak dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
10) Plňte své sliby a říkejte dětem pouze pravdu. Dítě lépe snáší větší zátěž než nejistotu.
11) Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti.
12) Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů, ale přidá se i strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane.
Co byste nikdy neměli dělat
Nenechte se obměkčit - buďte důslední. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
Nestrašte své dítě školkou. Např. větou „Počkej, ve školce ti ukážou, tam se s tebou nebude nikdo mazlit....“
Za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
Nepřiznávejte lítostivě, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také. Rodič musí být dítěti oporou.
Netvrďte dítěti cestou do školky, že do školky nejdete, že jdete jenom na procházku, na nákup...
Co by mělo tříleté dítě umět při nástupu do mateřské školy:
- Samostatně používat toaletu
- Používat kapesník a vysmrkat se
- Umýt si ruce mýdlem a samo se utřít
- Obléknout se a svléknout s malou dopomocí dospělého
- Obouvat a vyzout boty (když mu dělá problém poznat pravou od levé, nalepte mu na boty rozstřiženou samolepku, která se spojí, když je má dobře nasazené)
- Složit si svoje oblečení (a hlavně si ho poznat)
- Držet lžíci, umět s ní jíst
- Pít z hrnku a skleničky
- Při jídle sedět u stolu, udržovat čistotu
- Říci, co chce, potřebuje
- Odloučit se na chvíli od rodičů
- Zvládat chůzi po schodech
- Ujít kratší vzdálenost (cca 30 min.)
- Chodit za ruku po chodníku
Co potřebuje dítě do školky
- Pohodlné oblečení do třídy: tričko, kalhoty, sukni, zástěrku s kapsou na kapesník (všechno by mělo být podepsané a označené – také dítěti dávejte oblečení, které zná, aby si s někým neprohodilo např. bundu)
- Přezůvky do třídy (většina školek upozorňuje na nevhodnost nazouvacích pantoflí)
- Náhradní spodní prádlo, oblečení pro případ umazání, polití se… (u malých dětí raději více)
- Oblečení na pobyt venku včetně obuvi – ideálně takové, které lze snadno očistit (boty na suchý zip)
- Na odpolední odpočinek – pyžamo nebo noční košili
- Kartáček na zuby, kelímek, pastu (předškoláci)
- Papírové kapesníčky (dle potřeby školky)
- Holínky, pláštěnku, pokrývku hlavy
Poslední tipy na závěr
- Nedávejte malým dětem punčocháče. Jsou sice praktické, ale většina dětí s nimi zápasí a špatně se jim oblékají.
- To stejné platí také u tkaniček u bot. Dětem nekupujte boty na zavazování, pokud si je neumí samy zavázat.
- Naučte děti zapínat si zip nebo knoflíky.
Rádi byste se na něco zeptali?
Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.