Jak ochránit děti před štípanci

 Vyhnout se rozličnému hmyzu je v létě zkrátka nemožné. Ohrožené jsou v teplých měsících obzvláště aktivní děti, které jsou svými nepředvídatelnými pohyby zkrátka „přitažlivější“ pro hmyz, než dospělí. Ale když už se náhodou stane neštěstí a váš miláček přiběhne s červenou bolístkou, nepanikařte a sáhněte po radách z našeho článku.

 

Co ho poštípalo a jak se zachovat?

Štípanec od komára pozná asi každý - malý červený hrbolek, většinou dobře ohraničený a bez viditelné stopy po vpichu. I když jejich štípnutí obvykle moc nebolí, obzvlášť po dlouhém škrábání (kterému u našich rošťáků občas nejde zabránit) může mít nepříjemnou a ještě svědivější reakci. Většinou ovšem stačí omýt ránu vodou s mýdlem, popřípadě přiložit chladivý obklad, nebo nanést volně prodejná antihistaminika (např. Fenistil gel).

     Podobně jako komáří vypadá i štípnutí blechou (většinou po ní ale najdete více štípanců s červenou tečkou uprostřed u sebe). Ošetření probíhá stejně jako v minulém případě a opět by se mělo dohlížet na neškrábání štípanců.

     Pokud si vaše ratolest náhodou stoupla, nebo strčila ruku do mraveniště, postačí oteklé oblasti hlavně omýt, chladit a stejně jako v předešlých případech je brzy po problému.

     Místo kousnutí klíštětem asi nelze popisovat už kvůli tomu, že v něm krev-sajícího uličníka ještě najdete. Po opatrném vyjmutí klíštěte (jemným kývavým pohybem pinzety) místo dezinfikujte. K lékaři by se mělo jít v případě přetržení hlavičky, nebo pokud se červená skvrna od kousnutí rozšiřuje, případně má bílý střed, dítě má bolesti, cítí se slabé, zvrací…

     Po bodnutí včelou odstraňte žihadlo co nejdříve - ideálně do 20 vteřin – pomocí delších nehtů či pinzety (ale ne prsty). Místo ošetřete octem nebo alkoholem. K lékaři se vydejte v případě mnohačetného bodnutí žihadly, nebo bodanci do citlivých míst, jako úst, či jazyka. Ústa v takovém případě zchlaďte cucáním ledu, zmrzlinou nebo ledovou vodou potahovanou skrze brčko. Pokud vaše zlatíčko utrpělo vícečetnábodnutí, odstraňte z postižených míst oděv a zabalte je do mokrého studeného prostěradla. Poté opět urychleně vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

     Ačkoliv vypadá sršeň nebezpečně, vlastně je její štípnutí dost podobné vosímu a bolí jen trochu více, kvůli většímu žihadlu, tudíž na oba létavé jedince zabírá i podobných ošetření. Zasažené místo, které mírně oteče, zrudne a svědí, stačí průběžně ledovat, popřípadě můžete použít některé domácí recepty nebo „babské rady“ vypsané níže.  

     Po bodnutí včelou odstraňte žihadlo co nejdříve - ideálně do 20 vteřin – pomocí delších nehtů či pinzety (ale ne prsty). Místo ošetřete octem nebo alkoholem. K lékaři se vydejte v případě mnohačetného bodnutí žihadly, nebo bodanci do citlivých míst, jako úst, či jazyka. Ústa v takovém případě zchlaďte cucáním ledu, zmrzlinou nebo ledovou vodou potahovanou skrze brčko. Pokud vaše zlatíčko utrpělo vícečetná bodnutí, odstraňte z postižených míst oděv a zabalte je do mokrého studeného prostěradla. Poté opět urychleně vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

     Ačkoliv vypadá sršeň nebezpečně, vlastně je její štípnutí dost podobné vosímu a bolí jen trochu více, kvůli většímu žihadlu, tudíž na oba létavé jedince zabírá i podobných ošetření. Zasažené místo, které mírně oteče, zrudne a svědí, stačí průběžně ledovat, popřípadě můžete použít některé domácí recepty nebo „babské rady“ vypsané níže.  

 

Pozor na alergickou reakci

V případě silnějšího otoku, průjmu, zvracení, potížemi s dýcháním, nebo jinými neobvyklými potížemi hledejte lékaře samozřejmě okamžitě. Mohlo by se jednat o alergickou reakci na hmyzí bodnutí, kterou není radno podcenit.


Zaručené recepty na poštípání hmyzem

  • plátek cibule
  • nastrouhaný brambor
  • octový obklad
  • led - nikdy však ne přímo na kůži, ale vždy zabalený v látce (stejně poslouží i mražená zelenina v utěrce)
  • kašička ze sody a vody
  • šťáva z lístku jitrocele
  • rozdrcený lístek bazalky
  • levandulový olej
  • tea tree olej
  • měsíčková mast

 

Prevence štípnutí hmyzem

Venku není vždy snadné uhlídat dítě před hmyzem, existují však opatření, díky kterým se vaše dítko nemusí stát terčem bodavého hmyzu.

  • Neoblékejte mu příliš pestré a výrazné barvy (hmyzu připomínají kytku a je tak větším lákadlem k náletům)
  • Nenatírejte dítě zbytečně voňavým krémem
  • Používejte repelent a aplikujte ho během pobytu venku pravidelně
  • V přírodě oblékejte dítě tak, aby mělo zakryté co největší povrch těla
  • Dávejte dítěti kšiltovku nebo klobouček a sluneční brýle
  • Vyhýbejte se okolí stojatých vod, ovocným sadům, květinovým záhonům a jiným místům, kde je zvýšená koncentrace hmyzu
  • Kontrolujte jídlo i nápoje, když dítě jí a pije (obzvláště v případě zmrzliny, či jiných sladkostí a ovoce)
  • Doma vašeho prcka chrání ochranné síťky, svíčky či odpuzovače hmyzu

 

V našem obchůdku najdete široký sortiment kvalitního letního oblečení, které ochrání vaše akční ratolesti, ať už si létají po lese, na zahradě, nebo vychutnávají zmrzku. Koukněte třeba na naše dětská trička, příjemné tepláky nebo letní komplety.

Rádi byste se na něco zeptali?

Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.

Doprava zdarma

Pro objednávky
nad 2 300 Kč

Více

Zákaznická linka

+ 420 604 525 218

od 10.00 do 16.30 hod. 

- v pracovní dny.

Více