Jak děti ochránit před slunečními paprsky
Pobyt na slunci má rozhodně své výhody, ale přesto nesmíme zapomínat, že všeho moc škodí a sluníčko má na obzvláště dětskou kůži silnější účinky, než byste si pomysleli. Níže naleznete praktické tipy, jak se slunit s vědomím, že vaši akční caparti jsou proti paprskům dobře chráněni.
Základem je pitný režim
Průběžný pitný režim je v létě u dětí obzvlášť důležitý, především když pobývají celý den venku. Zatímco batole by mělo vypít alespoň litr, starší dítě litr a půl až dva, ideálně vody či neslazených nápojů. Vhodným zpestřením může být i ovoce a zelenina bohaté na vodu, jako je meloun, jahody, ananas, hroznové víno, rajčata nebo okurky.
Vhodné oblečení pomůže víc, než si myslíte
To by mělo být lehké, prodyšné a pokud možno co nejsvětlejší, aby se od něj sluneční paprsky odrážely. V dnešní době se na trhu také objevuje stále širší nabídka oblečení s UV filtrem - ať už to jsou plavecké kombinézy, trička, šortky či šatičky. V případě opravdu malých dětí do tří let je vhodné i tričko s delším rukávem či prodlouženou ochranou krku, protože je jejich kůže stále velmi citlivá. Vystavovat přímým paprskům děti do jednoho roku se nedoporučuje. V horkých dnech esmíme zapomínat ani na ochranu hlavy – ať už „pirátským“ šátkem, kšiltovou, nebo nejvhodnějším kloboučkem, chránícím zátylek před spálením.
Správná volba „opalováku“
Přesto, že sluneční záření pomáhá v tvorbě vitaminu D (který je důležitý pro růst kostí, metabolismus a správné fungování imunitního systému) a zlepšuje i naši náladu, všeho moc škodí a proto je potřeba se před ním účinně chránit v jakémkoli věku (dospělí často pomyslí na ochranu svých drobečků, ale zapomínají chránit i sebe). Důležité je proto volit krém na ochranu proti oběma UV záření (UVA a UVB) s co nejvyšším ochranným faktorem (SPF 30, 50, 50+). Nezapomeňte ovšem na to, že číslo ovlivňuje spíše délku pobytu na slunci do dalšího mazání, než že by zaručovalo silnější ochranu.
Nepodceňujte sílu slunce
Nejvíce slunce pálí mezi 11. až 15. hodinou, protože jeho paprsky dopadají kolmo na zem a tudíž hrozí nejvyšší riziko spálení kůže – tomu času je ideální se vyhýbat. Když už venku jsme, nehledě na čas, nesmíme zapomínat na opakování nátěru krémem zhruba po dvou hodinách, nebo po každém koupání. Přípravky jsou sice voděodolné, ale jejich účinky snižuje stírání ručníkem, pot i písek, takže krémem rozhodně nešetřete. Slunečnímu záření se nevyhnete ani ve stínu - UV záření se odráží od okolních povrchů, světlých zdí, písku i vody. Nezapomínejte také chránit takové části těla, jako jsou pěšinka ve vlasech, rty, ušní lalůčky, nárty, kotníky a kůže kolem lemů oblečení. Sluneční brýle by měly být pro malé caparty i dospělé taktéž samozřejmostí.
Pozor na úpal a úžeh
Mezi nejčastější příznaky obou případů patří bolest hlavy, malátnost, žízeň, objevit se mohou i vysoké teploty, rychlejší tep nebo dokonce až poruchy vědomí. Ale jaký je v nich rozdíl?
Zatímco úpal vzniká v horku, když se pot nestačí odpařovat z povrchu těla a dochází k přehřátí organismu teplem, za úžeh viňte dlouhý pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy.
Vždy je třeba, aby dítě bylo z dosahu slunce, nejlépe v chladnější místnosti, uleví mu studené obklady a spíše chladnější tekutiny, v těžších případech či dokonce poruchách vědomí je třeba vyhledat lékaře. Budete-li však dodržovat veškeré výše uvedené kroky, ochráníte své miláčky před všemi skrytými nebezpečími slunce.
Rádi byste se na něco zeptali?
Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.