Kdy a jak správně vybrat zájmový kroužek
Ať máte doma druháčka, nebo vaše dítě teprve před týdnem oslavilo páté narozeniny, jistě se vám v hlavě objevila otázka, zda by nebylo dobré vaši drobotinu přihlásit do nějakého zájmového kroužku – ať už by šlo o druhý jazyk, hudební nástroj, nebo sport. Kdy je ovšem nejvhodnější s takovými dodatečnými aktivitami začít, aby nebyl váš potomek příliš zahlcen a především – jak vybrat, aby ho to i bavilo a setrval u toho? To je oříšek, který se dnes pokusíme rozlousknout.
Září je především na prvním stupni základní školy pravidelně spjato i s volbou mimoškolních aktivit a kroužků. Dle průzkumů společnosti MetLife přihlásí na nějaký druh zájmové činnosti své ratolesti zhruba sedm z deseti rodičů. Více než 60 % českých dětí přitom začíná s kroužky ještě ve školce, nebo s nástupem do první třídy (ve věku čtyř let si prý určitý kroužek zkusí každé 10. dítě).
Musíme ovšem myslet na to, že ačkoli kroužky skýtají spoustu potencionálních příležitostí či výhod do budoucna a vaši potomci se tak mohou i lépe seznámit s dalšími dětmi a činnostmi, řiďte se heslem: „Všeho s mírou“.
Kdy s kroužky začít?
Řada rodičů by asi odpověděla, že čím dříve, tím lépe, aby byly jejich děti už od útlého věku „napřed“ a naučily se např. mluvit anglicky dřív a lépe, než jejich vrstevníci. Zato dětští psychologové se přiklánějí spíše k názoru, že určitě není kam spěchat. Každé dítě je jiné, vyvíjí se jiným tempem a má různé schopnosti soustředění. Začínat s kroužky už ve školce je sice běžné, ale rozhodně to neznamená, že je to nutné a vhodné pro každého. Rodič musí citlivě vnímat všechny signály, které dítě vysílá, a rozpoznat, jestli už je správný čas. Popřípadě mu s tím mohou pomoci učitelky v mateřské škole či další odborníci.
Všeobecně ovšem platí, že by kroužek neměl začínat současně se samotným školním rokem. Na předškolní dítě se samo o sobě valí spousta novinek a povinností, tudíž nemá smysl zatížit ho ještě kroužkem, který by se mu tak mohl začít protivit. Proto se po zájmové činnosti podívejte až v okamžiku, kdy si dítko zažije nový režim a ve školce se bez problémů adaptuje. Ideální pak je, když rodič nějakou dobu zůstává na kroužku spolu s dítětem.
Totéž platí i u školáků. Opatrní buďte zejména u prvňáčků, pro ně je nástup do školy obrovská a náročná životní změna. Pokud bychom toho na ně od počátku naložili moc, hrozí, že nápor povinností na ně bude zkrátka příliš.
Přemýšlejte, co se pro vaše dítě hodí
Opět platí – každé dítě je jiné a baví ho něco jiného. Stejně tak má pro něco talent a něco mu jde hůře. Nejdůležitější roli zde hraje jeho povaha. Kroužky poté vybíráme podle toho, zda je introvert či extrovert a jestli u něj už ve věku výběru pozorujete sportovní, umělecké, nebo technické vlohy. Je na nás, rodičích, abychom své děti dobře znali, věnovali se jim a byli si jistí odpovědí na otázku, co je zajímá a co rády dělají. Podle toho pak přistupujte k výběru kroužků.
To hlavní však je, že by si kroužek mělo vybrat samo dítě, nikoli rodiče. I za cenu toho, že jich vystřídá zpočátku více a v každém třeba vydrží jen chvilku. Nakonec to stojí za to. Pokud dítěti s dobrou vírou vnutíme aktivitu, která baví spíše nás než je samotné, těžko si ji oblíbí. Neprojektujte do potomků své představy a nenaplněné touhy.
Stejně tak mu nemůžeme vnucovat kroužek jen proto, že jde o činnost, která je zrovna v módě anebo z našeho pohledu pro život přínosnější či praktičtější. Rodič zkrátka musí potlačit svoje ambice a představy a nechat dítě hledat. Toto je samozřejmě snazší ve velkých městech, kde je nabídka kroužků pestrá. V menších obcích musíte vzít zavděk tím, co je, ale i tady platí, že byste neměli nic lámat přes koleno.
Jak si vybírat konkrétní kroužek?
Vždy volte kroužek, za nímž stojí prověřený oddíl či klub a zkušení lektoři s dobrými referencemi. Velmi pomáhá zeptat se rodičů starších dětí na jejich zkušenosti a doporučení. Zejména ve sportovních oddílech je zvykem pořádat dny otevřených dveří spojené s nábory, totéž platí třeba pro hudební kurzy. Navštivte je společně s dítětem, sami uvidíte, kde se potomek cítí dobře.
Vyptejte se lektorů na vše, co vás zajímá, sledujete, jak se k dětem chovají. Nemalou roli hraje samozřejmě i cena a dopravní dostupnost. Prvňáček může být sebenadšenější z kroužku stavění lega, ale pokud by kvůli tomu měl dojíždět dvě hodiny přes celé město, zkuste se poohlédnout po něčem bližším.
Až dítě do kroužku začne chodit, buďte trpěliví a nechtějte výsledky hned. Někdy trvá týdny i měsíce, než se ukáže, jestli to byla vhodná volba. Ohlídejte také, aby se dítě nenadchlo pro některý kroužek jen proto, že tam chodí kamarád, ale zajímalo se skutečně o jeho náplň.
Kolik kroužků vybírat?
V dnešní době, kdy jsou možnosti kroužků takřka nekonečné, vyvstává otázka, kolik kroužků bude vaše dítě zvládat v případě, že se nadchne pro více možností.
Obecně lze říct, že u těch nejmenších stačí jeden, maximálně dva. Je důležité ponechat jim čas na běžnou dětskou zábavu, kdy si ať už samy, nebo s kamarády vymýšlejí, co a jak budou dělat a zkrátka je nechat trochu „vybláznit“. S těmi staršími na základní škole se můžete postupně domlouvat, nabízet jim prodloužení stávajících kroužků, přidání nějakého, nebo je v pololetí měnit. To už je individuální.
Co dělat, když dítě nechce na zaplacený kroužek chodit?
První slzičky by neměly být hned důvodem k ukončení docházky do kroužku. Vyplatí se s dětmi se domluvit a vysvětlit jim, že když si kroužek vybraly a my ho zaplatili, měly by ho dochodit. Je třeba dítě vyslechnout a zjistit, co ho trápí. Pokud nemá vážný důvod, mělo by se pomalu učit převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Případně si promluvte s lektorem kroužku o tom, jak se na něm jejich potomek chová, co mu jde a nejde a jak se cítí v konkrétním kolektivu.
Rádi byste se na něco zeptali?
Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.