Jak se zbavit vší

Víte, jak se zbavit vší aniž byste svým ratolestem museli krátit vlasy? Jde to i bez chemie, za pomoci přírodních metod. Vyzkoušejte naše osvědčené recepty a triky, které v boji proti těmto urputným parazitům opravdu pomáhají.

 

Nebojte se, že když si vaše dítě přinese domů vši, můžete za to kvůli nedostatečné kontrole jejich hygieny. Právě v podzimních měsících, kdy se děti vrací do škol a školek, je výskyt těchto parazitů zvýšený. Navíc se vším a hnidám (nakladená vajíčka vší, která se drží na vlasech těsně u hlavy) zkrátka velmi dobře daří v dětských kolektivech. Než se jich zbavíte, poté chvíli potrvá, čemuž nepomáhá ani fakt, že jsou vešky v dnešní době ještě odolnější proti běžným přípravkům, které si s nimi dříve uměly poradit.

 

Odkud si můžete vši přinést?

Vším svědčí teplé a vlhké prostředí. Velmi lehce se přenášejí z hlavy na hlavu, například při blízkém kontaktu, ale i společně používaným hřebenem, vlasovými ozdobami, čepicí, ručníky, lůžkovinami. Nejvíce jsou takto ohroženy dětské kolektivy – mateřské školy, školy, kroužky, tábory.

 

Jak veš vypadá?

Dětská veš je hnědošedý bezkřídlý hmyz. Má tři páry nohou, jimiž se dokáže pevně přidržovat na vlasu, a dorůstá do velikosti sezamového semínka, žije na kůži vlasové pokožky. Živí se krví, kterou saje z kůže. Každé její kousnutí silně svědí a následkem škrábání se poté často zanítí. Hnidy jsou menší než špendlíková hlavička a veš je klade na spodní část vlasu přiléhajícího těsně ke kůži. Mladý hmyz se z nich líhne už po osmi dnech od nakladení. Bělavé slupky vajíček poté připomínají lupy, s růstem vlasu se posunují dál a dál od kůže, podle nich je možné určit dobu zavšivení.

Vši nepřenáší žádné nemoci, přesto však jejich „majitelé“ mohou pociťovat zvýšenou únavu, podrážděnost i zvětšení lymfatických uzlin. Jde o reakci na látku, kterou veš při kousnutí vypustí do krve, aby se nesrážela a ona mohla klidně sát.

 

Zbavte se vší přírodně

Při napadení je důležité důkladné vyčesávání. Speciálním hustým hřebenem (tzv. všiváčkem) je potřeba vlasy denně pečlivě pročesávat. Nejlepším způsobem je mokré vyčesávání. Abychom dítě „nemučili“, naneseme na mokré vlasy trošku kondicionéru, který rovnoměrně rozetřeme. Vlasy pak dohladka rozčešeme a poté je systematicky pročesáváme hustým hřebenem, aby se odstranily vši z celé hlavy. Nelekejte se, že hnidy tímto způsobem neodstraníte, protože lpí pevně na vlasech. Budete-li tento postup pravidelně opakovat po dobu 14 dnů, zachytíte všechny vylíhlé potvůrky dříve, než nakladou další vajíčka.

 

Práce s éterickými oleji

Můžeme je odstranit i bez použití syntetických insekticidů s pomocí tzv. éterických olejů. Tyto oleje - levandulový, eukalyptový, čajovníkový (tea tree), rozmarýnový či – výborně hubí vši a zároveň i zmírňují svědění.

 

Potřebujeme: 4 lžíce panenského olivového oleje, 2 kapky éterického oleje z levandule, 2 kapky éterického oleje z eukalyptu, 2 kapky čajovníkového éterického oleje

Postup: Přísady smícháme dohromady, vzniklou směs vmasírujeme do vlasové pokožky a vlasů, zabalíme potravinářskou fólií a necháme 2 hodiny působit. Před umytím pak vlasy důkladně pročešeme. Po umytí vlasy ještě opláchneme octovým roztokem (na ½ litru vlažné vody dáme 3 lžíce octa). Tento postup opakujeme denně po dobu 10 dnů.

Tip: Stejným postupem můžeme použít i silici rozmarýnovou, tymiánovou a citronovou (po 2 kapkách od každé).

 

Další tipy, jak s veškami zatočit

 

  • Do dvou lžic olivového oleje nakapejte 10 kapek tea tree oleje a 10 kapek kvalitního levandulového éterického oleje (Pozor; kvalitní výrobky jsou dražší a je na nich napsáno, že se hodí i k masáži, nikdy nekupujte olej určený jen do aromalampy!). Směs vetřete do suchých vlásků, překryjte potravinovou fólií a nechte 1 hodinu působit.

 

  • Zkuste vši usmrtit i směsí olivového a kokosového oleje, směs taktéž nanášíme na suché vlasy, přikryjte je poté potravinovou fólií a nechte 1 hodinu působit.

 

  • Podobným způsobem lze použít i silikonový olej, který není sice „přírodní“, ale vešky většinou spolehlivě zadusí.

 

  • Nechcete-li utrácet peníze za aromaterapeutické olejíčky, zkuste smíchat olej s Alpou (tzv. Francovkou) v poměru 1:1 – vši jí též nemají rády.

 

  • Dlouhovlasým holčičkám můžete vlasy zkusit opatrně vyžehlit žehličkou na vlasy.

 

  • Dalším velmi levným přírodním prostředkem našich babiček je silně osolené sádlo, to se používá stejně, jako olejové zábaly.

 

  • Jako určitou prevenci nákazy lze dítku do kolektivu lehce máznout za ouška levandulový éterický olej, jehož vůně vši (ale i komáry a blechy) odpuzuje.

 

  • Pozor: Při smývání olejových zábalů vždy naneste první šampón, důkladně vmasírujte a až potom použijte teplou vodu. I tak bude nutné mytí několikrát opakovat!

 

  • Do posledního opláchnutí po jakémkoliv zábalu lze přidat několik kapek tea tree, nebo levandulového, rozmarýnového, citronového či eukalyptového éterického oleje. Výborná je i závěrečná oplachovací lázeň, kdy do 1 litru vody přidáte 2 kapky rozmarýnu, 2 kapky, levandule a 2 kapky citronového éterického oleje.

 

  • V případě nouze největší samozřejmě můžete nakoupit i speciální šampon proti vším. Nebojte se použít i šampon proti vším pro psy, často zabírá lépe a je i levnější (např. Orthosan). Jen to nepřehánějte s množstvím a poté dětem klidně umyjte hlavu jejich běžným – ten psí zrovna nevoní.

Rádi byste se na něco zeptali?

Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.

Doprava zdarma

Pro objednávky
nad 2 300 Kč

Více

Zákaznická linka

+ 420 604 525 218

od 10.00 do 16.30 hod. 

- v pracovní dny.

Více