Jak se učit s dětmi doma v době pandemie
Všechny děti a s nimi i jejich rodiče se již delší dobu musí potýkat ze zavřenými školami a s tím související domácí výukou. Někteří z Vás už si v průběhu minulého roku dokázali vytvořit systém, díky kterému se Vám daří kombinovat svoje povinnosti s výpomocí dětem školou povinné. Jiní z Vás v tom mohou stále trochu plavat. Což není za co byste se měli stydět. Nikdo nemohl čekat, že ze dne na den budeme muset k naší klasické profesi přidat i tu učitelskou. Proto jsme pro vás připravili několik rad, které by vám mohli s distanční výukou pomoci.
Stanovte si režim
Velmi důležité je to, aby děti ve všední dny dodržovali podobný režim jako v době předkoronavirové. To znamená dodržovat ty stejné ranní rituály jako předtím: zavčasu vstát, nasnídat se a následně se odebrat k online výuce, která probíhá nejčastěji prostřednictvím počítače či notebooku. Nikoli vstát 5 minut před začátkem první online hodiny, během které bude dítě rozespalé a jen těžko pochytí něco z výuky. Navíc tato počáteční nepozornost s velmi lehce přenáší na celý výukový den.
Snažte se pomoci
Ať se budou učitelé snažit sebevíc, tak distanční výuka nikdy nedokáže plně nahradit tu prezenční. To, co jí nejvíce chybí je osobní a individuální přístup. Učitel čistě a jednoduše nemůže přijít přímo k žákovi a podrobně mu vysvětlit přímo tu konkrétní věc, které nerozumí. A právě v tu chvíli můžete pomoct vy. Pokud vám to práce dovolí, určete si v den konkrétní čas, kdy s Vašimi dětmi proberete vše, co daný den ve škole probírali a když se objeví něco, čemu zcela neporozuměli, pokuste se jim danou věc vysvětlit. Při vysvětlování buďte trpěliví, snažte se na děti nezvyšovat hlas v případě prvotního nezdaru, dětem může chvíli trvat, než problému přijdou na kloub.
Některým dětem v domácím prostředí chybí k učení motivace a připadají si jak nějakých zvláštních prázdninách. Ale ani tehdy se nesnažte dělat z domova školu, dítě se musí doma vždy jako doma cítit. Snažte se je místo toho k učení motivovat, chvalte je za každý správně vyřešený příklad a dobrou známku. Zkuste jim vymyslet odměnu za to, když splní Vámi určené cíle. Snažte se prostě a jednoduše motivovat pozitivně, k výchovným trestům v podobě například zabavení mobilu či tabletu v případě neplnění úkolů se uchylujte jako k poslednímu řešení.
Internetové pomůcky
V dnešní době už se při učení s dětmi nemusíte spoléhat jen na své vědomosti. Na internetu je k dispozici spousta stránek a aplikací, které Vám můžou s učením pomoci. Mezi tyto weby patří například onlinecviceni.cz, kde najdete online cvičení z češtiny a matematiky pro žáky prvního i druhého stupně. Matematiku si můžete procvičit také na stránce matematika.hrou.cz, která nabízí procvičování znalostí žáků první až sedmé třídy. Možná ještě lepším nástrojem, než online stránky jsou výukové aplikace, které si Vaše dítě může nainstalovat přímo do mobilu či tabletu. Mezi ty nejoblíbenější patří: Česká gramatika, matemág, pravopis hrou, geografie zemí světa, či chemie do kapsy pro všechny mladé chemiky.
Rádi byste se na něco zeptali?
Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.