Období vzdoru
Období vzdoru je první velkou zkoušku rodičů ve výchově dětí. Je to období, kdy už si dítě uvědomí samo sebe a vytváří si vlastní sebevědomí. Často chce věci dělat a poznávat samostatně. V případě že mu v něčem není vyhověno, vzteká se, někdy až v hysterické podobě. Slovíčka „ne“ a „nechci“ jsou v jeho dětském slovníku najednou nejpoužívanějšími. V tomto článku se dozvíte, jak dlouho období vzoru trvá a jak ho co nejklidněji prožít.
Kdy přichází období vzdoru?
První známky můžeme pozorovat zhruba už v 18 měsíci dítěte. Ty pravé horké chvíle ale přichází od 2 do 3 roku, kdy období vzdoru vrcholí. Po 3 roce začíná pomalu ustupovat a obvykle v 5 letech toto období definitivně končí.
Dítě požaduje více pozornosti
Období vzdoru není těžkou zkouškou jen pro Vás, ale i pro dítě samotné. V tomto období proto vyžaduje více projevů lásky ze strany rodičů. Vyžadují více tulení, mazlení nebo například spaní s rodiči v posteli. Snažte se na tyto požadavky reagovat pozitivně, jelikož nic v tomto období nepomůže dítěti víc než pocit bezpečí a jistoty.
Jak si období vzdoru ulehčit?
Nejprimitivnější radou je se co nejvíce vyvarovat situacím, kdy může k záchvatu vzteku dojít. Snažte se co nejvíce hledat kompromisy. Pokud to jde, zkuste dítěti vyhovět, zároveň ale určete hranice, které nelze překročit. Pokud už víte, že se k záchvatu schylujte, snažte se odvézt pozornost. Zkuste celou situaci zlehčit a obrátit ji v humornou. Pomoct může i oblíbená písnička či říkanka.
Nechte záchvatu volný průběh
Pokud už k samotnému afektu dojde, nechte dítě, ať dá svým emocím volný průchod. Po skončení na dítě neřvěte, ani ho netrestejte. Snažte se vysvětlit, proč k dané situaci došlo a následně celý incident uzavřete a už se k němu nevracejte.
A hlavně klid
Hluboký nádech.. Asi nejlepší věc, kterou můžete udělat v případě, kdy už lehce ztrácíte nervy. Řekněte si, že dítě to nedělá naschvál. Často bývá v takových situacích stejně bezradné jako vy. Dítě ještě nemá v tak útlém věku dostatečně vyvinutou nervovou soustavu, takže není schopno kontrolovat svoje emoce.
Rádi byste se na něco zeptali?
Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.