Kdy a jak odplenkovat dítě

 Článek o učení Vašich drobečků na nočník už jsme Vám sice přinesli, ale i přesto, že se Vám denní plenky podaří odbourat, nemusíte mít zdaleka vyhráno v noci, nebo během spánku ve školce. Počátečním i konečným odplenkováním se proto budeme zabývat nyní.

 

Kdy odplenkovat?

Asi nejčastěji pokládanou otázkou, kterou si rodiče v případě odplenkování často pokládají, není „jak?“, ale „kdy?“. V tom Vás bohužel musíme hned na začátku tak trochu zklamat, protože na ni jednotná odpověď zkrátka neexistuje a u každého dítěte se liší podle jejich celkového vývoje. Některé dítě pleny nepotřebuje od roku a půl a jiné se jich bude horko těžko zbavovat i po 3. narozeninách. Chcete-li přesto nějaké orientační časové rozmezí, odborníky je často uváděno rozpětí mezi 18. a 24. měsícem života. Plusem je, pokud toto rozmezí vychází na léto, kdy mohou děti pobíhat nahé po venku.

 

Jak poznám, že už je mé dítě připravené?

Zdali již přišel čas na jednu z níže popsaných metod, poznáte díky prostému pozorování Vašeho dítěte.  Snižuje se denní množství počůraných plen? Pokud ano, tak dítě čůrá méně často, ale větší množství, což je známka toho, že si již začíná uvědomovat svůj močový měchýř.  Poodchází-li od společnosti nebo se někde schová, aby mělo klid na velkou potřebu, máte tu další velký signál, že je vaše dítě již dostatečně zralé na odplenkování. Další zkouškou vyspělosti dítěte může být i úkol, kdy má dítě něco přinést. Pokud vám na Vaše požádání dokáže přinést například telefon ze stolu, mělo by pochopit i takovou věc, jako vykonávání potřeby na jednom určeném místě.

 

Metody odplenkování

  • Posazování na nočník

Tuto metodu mají zažitou už naše babičky a spousta maminek ji praktikuje i dnes, ačkoliv není jednou z nejrychlejších. Nejprve své ještě oblečené dítě posazujte na nočník, ať si na něj zvyknou. Po pár dnech ho tam můžete v pravidelných intervalech posazovat nahé a zkrátka čekat. Dříve či později se vám podaří vystihnout ten správný moment, kdy na něm děťátko vykoná potřebu. Jakmile se tak stane, nezapomeňte ho chválit, aby si nočník a potřebu spojilo dohromady a postupem času budou pleny potřeba stále méně. Úskalím této metody je, že ačkoliv se dítě naučí čůrat do nočníku na povel/signál rodiče a nemusí si to vždy spojit se svou opravdovou potřebou. Taktéž může dítě po nějaké době vytěsnit větu “Nechce se ti čůrat?” a začne vás ignorovat, což může proces ještě prodloužit. 

 

  • Tzv. „Indiánská metoda“

Tato metoda, často slibuje odplenkování již za týden až dva a spočívá v tom, že dítěti kolem druhého roku života ze dne na den seberete plínky na veškeré denní nošení mimo spánku. Během této doby, hlavně tedy prvních pár dní, se doporučuje klidnější režim bez větších návštěv a výletů, abyste se mohli naladit na signály dítěte a nemuseli tak často venku převlékat mokré oblečení. Věřte, že ani dítěti nebude příjemné zůstat v mokrém oblečení a je-li už na odplenkování vývojově zralé, zkrátka se na nočník naučí. Počítejte ovšem s tím, že během dvoutýdenního rozmezí nastane nejspíš větší množství nehod, než dítě pochopí, že tudy cesta nevede. Důležité je obrnit se trpělivostí a pevně se rozhodnout pro tuto metodu, abyste dítě pak nemátli, když mu zase plenky vrátíte.

 

  • Nechat to na dítěti

Tahle metoda se může setkat s nepochopenými reakcemi od okolí, ale i přes její délku jde o tu nejjednodušší možnost. Zkrátka neřešte posazování na nočník, neberte dítěti plínky a vydržte, než si jednou samo řekne, že „plínky už nece“ a bude chodit na nočník či záchod, jako rodiče. Dle zkušeností maminek, se to pak stává ze dne na den a někdy i rovnou bez plínky na noc. Tohle samostatné odplenkování bývá kolem 2,5 roku až 3 lety dítěte. Pokud se rozhodnete pro tuto metodu, neznamená to, že drobotinu neseznámíte s nočníkem už dříve – může si s ním hrát, sedat na něj, dávat na něj plyšáky, prostě cokoliv, jen ho k ničemu nenuťte, vše mu vysvětlete a prostě čekejte.

 

  • Sledování „signálů“

Dalším dobrým způsobem může být sledování pohybů dítěte, čímž můžeme zjistit, jestli se právě na „něco“ nechystá a nenápadně ho vést k nočníku, či na záchod. Samozřejmě, tato strategie bude úspěšná tehdy, je-li venku horko a dítě nosí minimum oblečení, případně může pobíhat po zahradě nahé. Rozhodne-li se vykonávat potřebu venku, vysvětlete mu, že se chodí vždy na jedno místo (do rohu, za strom…) a stejnou strategii aplikujte i doma.

 

Noční odplenkování

Samostatnou kapitolou je pak odplenkování na noc. Může se totiž stát, že bude vaše děťátko přes den bez plenky už od roku a půl, ale na noc se jí pořád nemůže zbavit. Tady záleží především na tom, jak tvrdý má vaše dítě spánek a zda ho potřeba jít na záchod či na nočník dokáže vzbudit. Jsou totiž děti, které spí tak tvrdě, že se bez plenky na spaní delší dobu neobejdou. Důležité je nedávat dítěti moc tekutin před ulehnutím a nechat ho vyčůrat než jde spát.

 

Musíte ovšem stále myslet, že u miminek a malých dětí je v noci „vypnuta kontrolka“, která by se měla rozsvítit při naplnění močového měchýře a dá signál mozku, aby se dítko probudilo s nutkavým pocitem čůrání. Tato kontrolka začíná fungovat až s postupem věku a může se stát, že bude někoho trápit i do pěti let. Jenže s tím Vy nic neuděláte, a dokud tělo není připraveno, zkrátka bude k nehodám docházet.

 

Má-li váš drobeček suchou plenku po denním spánku alespoň měsíc, můžete ho zkusit odplenkovat právě na tento spánek. Bude-li i další měsíc bez nehody, pak můžete zkusit odplenkovat i na noc. Připravte se na to, že sem tam se mohou stávat ještě nehody, za které dítě určitě netrestejte. Nehody se často stávají s příchodem dalšího sourozence či při nepohodě v rodině. Nepostradatelným pomocníkem se Vám během tého doby stane nepropustná podložka na postel.

Rádi byste se na něco zeptali?

Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.

Doprava zdarma

Pro objednávky
nad 2 300 Kč

Více

Zákaznická linka

+ 420 604 525 218

od 10.00 do 16.30 hod. 

- v pracovní dny.

Více