Co vše je potřeba znát, než pořídíte chodítko, hopsadlo, nebo ohrádku | UBerušky.com
Okolo půl roku od narození již váš všetečka dávno není tím „ležákem“, kterým býval. Po převalování přichází batolení, opatrné pokusy o sezení a nakonec okolo prvního roku i první krůčky. Na to, jakou roli v tomto vývinu obstarávají chodítka a jiné pomocné doplňky, se podíváme v tomto článku.
Asi každý rodič ví, jaké to je, mít doma malého neposedu, jehož hlavním úkolem je objevovat všechna kouzla světa. Samozřejmě, že není snadné mít oči všude, takže se někteří z rodičů uchylují k umisťování do různých chodítek, hopsadel a visítek, ve kterých se jejich drobeček vyblázní a sami mají chvilku klidu. Vždyť mu pomůžou s počáteční chůzí a zabaví ho, co víc si přát?
Realita ovšem není přesně taková a existují důležité body, které by měl každý rodič znát ještě před jakýmkoliv neuváženým nákupem. Pro začátek je důležité si říct určité výhody a nevýhody jednotlivých interaktivních doplňků.
Stabilní, nebo aktivní chodítko?
Máme dva typy chodítek jako takových – stabilní/sedací a aktivní.
První zmíněné (tzv. pavouk) znáte jistě ze svého dětství a jeho popis není třeba moc rozvádět – jednoduše do něj dítě posadíte, ono se poté odráží špičkami nožiček od podlahy a jede jako o závod. Ač dříve bývala velkým hitem, a i dnes se těší velké oblibě rodičů, dosti opačné reakce se mu v posledních letech dostává z řad fyzioterapeutů, pediatrů a ortopedů. Dle nich jsou pomocné účinky sedacího chodítka minimální a při nadměrném používání i nezdravé, vůči formování páteře a chodidel. To platí ovšem pouze pokud ho používáte jako „pomocnou chůvu“, které dítě svěříte na několik hodin denně. V případě, že do něj dítě odložíte na pár minut, protože si musíte rychle odběhnout k syčícímu sporáku, nic se nestane. Dítěti takto bohatě postačí jen velmi krátká doba používání, než získá jistotu v prvních krůčcích, a posléze ho může používat, jako jezdící a interaktivní hračku s mnoha tlačítky a zvuky.
O něco lépe na tom je aktivní varianta, jež má podobu vozíčku, které dítě tlačí před sebou (v dívčím provedení může jít i o malý kočárek, ve chlapeckém o např. sekačku). Dítě totiž nijak nefixuje, nedrží ho v nepřirozené poloze a nevyvíjí tlak na páteř a klouby, pouze mu pomáhá jako opora, stejně, jako kdyby se opíralo o zeď, nebo si před sebou vozilo židli. Nesmíme ovšem opomenout, že i vhodnější aktivní chodítka mají svou nevýhodu v nutnosti na dítě stále dohlížet, aby mu neproklouzla kolečka a chodítko neujelo, nebo nespadlo. Ale to je přeci samozřejmostí.
Při výběru jakékoliv varianty je důležité zjistit, zda má vybrané chodítko pogumovaná, protiskluzová a kvalitní kolečka, čímž se sníží riziko ujíždění dítěti na minimum. U některých modelů mohou být kolečka brzděná, což se hodí především na kluzkých podlahách. Zatímco u sedacích chodítek je většinou možnost nastavení výšky, aktivní musíte vybírat pevná, dle výšky dítěte. Jejich rukojeť by měla dosahovat nejvýš do poloviny trupu, ale také nad úroveň pasu. Zároveň je nejdůležitější myslet na to, že pouze váš drobeček ví, jak kdy a co bude zvládat, tudíž ho není třeba do chůze nějak hnát. Jakmile bude moct sám chodit, může začít řádit i s chodítky.
Závěsná hopsadla a skákadla
Často zbytečnou pomůckou pro miminka jsou hopsadla a skákadla. Mnoho těchto výrobků nese označení o vhodnosti užívání již od čtyř měsíců, ale nejsou vhodná z důvodu držení v pasivní vertikální poloze, kterou děťátko ještě samo fyzicky nezvládá ani v měsíci šestém. Jeho pohybový systém na tuto polohu zkrátka není připraven. Před použitím hopsadla by mělo miminko zvládat určité dovednosti, jako hraní na boku, šikmý sed s oporou o loket či nataženou dlaň, otočení se z bříška na záda a symetrické lezení/plazení. Dle těchto dovedností poznáme, že jsou šikmé svalové řetězce dostatečně silné, aby udržely vzpřímenou bederní páteř.
Ohrádky
Většinou čtvercová molitanová matrace a kolem ní dřevěné mříže. Dětská ohrádka usnadňuje život maminkám a ochraňuje kojence před nebezpečnými předměty, což je vhodné především v prvních šesti až osmi měsících. Jakmile se ale dítě dokáže dostat z místa na místo a začne se plazit, je načase vyměnit ohrádku za hrací deku, aby se vývoj vašeho malého objevitele nezpomalil. Hrací deky jsou pro děti velice přínosné, když jim umožníte otáčení a dopřejete jim pevný a plošný dotyk před neustálým zvedáním.
Pokud již máte starší dítě kolem jednoho roku, které neustále někam utíká, a toužíte ho nějak zabavit, zkuste mu pořídit například tzv. učící věž. Jde o multifunkční pomůcku - stoličku s ohrádkou - do které si dítě může vlézt a jeho ruce jsou tak v úrovni kuchyňské linky nebo dospělého člověka. To umožňuje dítěti zapojit se do různých činností jako je příprava pokrmů, úklid stolu či jiná práce. Vaše dítě bude velice nadšené, protože se bude cítit ve středu dění a nebude se nudit. Není přece nic lepšího než zapojit dítě do chodu domácnosti a jde i o bezpečný způsob jak být spolu a zároveň mít vaši ratolest neustále pod kontrolou.
Rádi byste se na něco zeptali?
Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.